Akoby si len išli vsadiť v rulete na červenú, alebo na výhru Realu Madrid. Príkladom je napr. mladý burzián, ktorý si chcel vsadiť na ďalší rast akcií Apple. Ten pokles ceny akcií Apple by pri nákupe na páku vymazal začínajúcemu obchodníkovi celý účet. Na burze sa však zarobiť dá. A nepotrebujete k tomu šťastie, ale vedomosti, skúsenosti a chladnú hlavu. Ak by mladý burzián, z uvedenej diskusie, akcie Apple skutočne kúpil, tak by mu ich predsa niekto iný musel predať. A práve toto by bol účastník burzy, ktorý by zarobil. V tomto prípade na novom nadšenom obchodníkovi s horúcou hlavou a minimom skúseností.

Presnejší návod na to ako kúpiť akcie na burze je tu. Čo všetko sa obchoduje na burze, akým spôsobom a cez koho, skúsime popísať v tomto článku. Burza je v našom začiatočníckom ponímaní všeobecný pojem, ktorý zahŕňa viacero inštitúcií v mnohých krajinách. Na burzách vo svete sa obchodujú akcie, dlhopisy, komodity a ďalšie cenné papiere. Burza ako inštitúcia má za úlohu párovať kupujúcich a predávajúcich. Za túto službu si účtuje poplatky. Nám malým obchodníkom sprostredkuje prístup na burzu broker - obchodník s cennými papiermi. Ten za to chce malé poplatky za každý obchod (sám platí poplatky burze, prípadne svojim partnerom cez ktorých realizuje naše obchody).

V realite sa obchodovanie na burze robí elektronicky - zadávaním pokynov, príkazov cez platformu brokera (podobné internet bankingu). Mnoho brokerov sa snaží nalákať klientov na semináre zadarmo, investičné súťaže, zobrazovaním vysokého rastu cien zlata a podobne. Keď vás do súťaže, či na seminár dostanú, tak sa vás snažia spracovať takým spôsobom, aby ste obchodovali čo najviac a s čo najvýhodnejším inštrumentom. Samozrejme výhodným pre brokera. O nevýhodách nepadne ani slovo.

Typickým príkladom je obchodovanie CFD kontraktov. Propaguje sa ako obchodovanie na burze, ale v skutočnosti tie kontrakty cez burzu vôbec nejdú. Ak kupujete cenný papier priamo na burze, tak vám broker iba nájde protistranu, za čo si účtuje poplatok. Ak kupujete CFD konrakt, tak v skutočnosti uzatvárate stávku priamo proti vášmu brokerovi. Keď pri bežných cenných papieroch je broker len sprostredkovateľom, tak pri CFD sa stáva akoby stávkovým bookmakrom. On stanoví kurz ako pri kurzovom stávkovaní. A vy hráte proti nemu. Keďže štatisticky väčšina obchodníkov s CFD kontraktami prerába, tak tieto prehrané stávky končia práve u brokera.

Ďalším nebezpečenstvom pre začiatočníkov je páka - leverage. Väčšinou sa zoznámite s pozitívnym vysvetlením princípu páky: prave sme predali 3.kontrakty na ropu za cenu 70 USD za kontrakt. V tomto konkretnom pripade predaja ropy by kazdy pokles ceny o 1 USD v skutocnosti znamenal zisk az 3000 USD na nasom obchodnom ucte." Bližšie v tejto diskusii. Negatívny efekt páky, ktorý vám na školení nevysvetlia je ten, že pri raste ceny o jeden dolár prídeme o 3000 dolárov. Prakticky teda vygumujeme náš účet hneď prvým obchodom. A to sa ropa pohla len o jeden dolár proti smeru našej stávky. Pred vstupom na burzu teda v provom rade musíte vedieť:

1. akým spôsobom chcete investovať, alebo obchodovať
2. do čoho chcete investovať a prečo (nie sú tie akcie veľmi drahé, nie je zlato na vrchole?)
3. koľko vás budú stáť poplatky
4. ako sa investícia zachová, keď pôjde proti mne

Bežne sú ľudia zvyknutí na to, že keď cena podielu vo fonde padne o 25%, tak prerobia 25% investície. Vo forexe, CFD, komoditných futures a pri obchodovaní na margin, vás môže stáť pokles ropy o 1 USD pripraviť o celú investíciu. Hlavnou zásadou teda je, že sa nesmiete pustiť do obchodu, ktorému 100% nerozumiete. Ak máte skúsenosti s investovaním do podielových fondov, tak na prvý krát vám budú najzrozumiteľnejšie indexové investičné certifikáty, ETF a iné fodny obchodované na burze. V oboch prípadoch je dobré na začiatok skúsiť bezpákove jednoduché indexové certifikáty a fondy.