Niečo asi robíte zle, ak sa vám to ešte nepodarilo, skúste zmeniť svoje zabehnuté chodníčky, my vám pomôžeme zamerať sa na to, čo je pri hromadení majetku skutočne podstatné.

Vybrali ste si zlú profesiu
Začína to vašou prvou výplatnou páskou. Niektoré práce vám môžu ísť lepšie od ruky ako ostatným. Mnoho bohatých ľudí dnes pracuje v oblasti technológií, financií a medicíny, ktoré nájdete aj na zozname najlepších pracovných miest budúcnosti. Pozície v týchto oblastiach majú štedré platy a je po nich značný dopyt. Samozrejme, ak máte dostatok času a správne nastavené príjmy a výdavka, môžete mať šťastie a bude z vás boháč aj s malým platom. Rozhodne vám však vyšší príjem umožní ľahšie šetriť, šetriť viac aj rýchlejšie. Ak ste ešte v škole, vyberte si odbor so sľubnou budúcnosťou, môže vám to dopomôcť k lukratívnej kariére. Ale pamätajte na to, že budete musieť tvrdo pracovať po celý zvyšok svojho života, ak máte legitímny záujem vypracovať sa vo svojej profesii. Ak máte už svoje školské roky dávno za sebou, môžete sa ešte naučiť niektoré zručnosti, postúpiť v kariérnom rebríčku a zvýšiť potenciál zárobku. Tiež zvážte doplnenie svojich príjmov čiastočným úväzkom, peniaze by tal mohli prichádzať aj z už existujúceho koníčka.

Strach z akciového trhu
Hotovosť napchatá pod matracom, alebo dokonca uložená na sporiacom účte nebude držať krok s infláciou, preto márne čakáte že z vás urobí milionára. S cieľom maximalizovať svoje zisky, budete musieť investovať svoje peniaze s rozumom. V mnohých prípadoch to znamená, že za svoje peniaze nakúpite hlavne akcie. Je zbytočná držať peniaze na bežnom, účte či terminovanom vklade, môžete ich investovať napríklad do dlhopisov, kde je už úrok zaujímavejší. Ale ak by ste zvolili portfólio, ktoré len kopíruje akciový index Standard & Poors 500, získate 6 % návratnosť, ale často to býva ešte viac. Niet pochýb o tom, že akciový trh je celkom divoká jazda, takže vaše obavy sú pochopiteľné. Ale v dlhodobom horizonte to stojí za to. S dlhým časovým horizontom budete mať čas na zotavenie sa z poklesov trhu. Napríklad od roku 1926, dlhodobé korporátne dlhopisy sa vrátili na asi 6 % ročne, zatiaľ čo veľké spoločnosti a akcie malých firiem získali 10 až 12 %. Niet divu, že podľa Fidelity až 75 % milionárov investovalo do akcií, zatiaľ čo iba 39 % z nich dalo prednosť dlhopisom.

Sporíte málo
Ak nedokážete ušetriť peniaze, nikdy nebudete bohatí. Je ťažké obísť tento zrejmý, ale často ignorovaný princíp. Dokonca aj keby ste mali na účte milión a nedokážete sporiť, rýchlo sa prepracujete k nule. Začnite teda sporiť čo najskôr. Ak by ste začali sporiť vo veku 35 rokov, budete si odkladať mesačne menej ako keby ste sa pre rovnaký cieľ rozhodli vo vyššom veku. Úroky a výnosy vám hrajú do karát. Ako začať sporiť? Musíte si zostaviť rozpočet. Spísať všetky svoje výdavky, aby ste videli, kam všetky tie peniaze idú. Následne sa rozhodnete, kde môžete znížiť náklady a ušetriť. Z každého rožku trošku, aj to je dobrý začiatok. A keď sa dostanete k odmene, či nejakým peniazom navyše, napríklad po predaji nejakej veci, alebo ak v podobe veľkorysého darčeka k narodeninám, pridajte ich k svojim úsporám. Získate tak viac času na príjemné premýšľanie o tom, ako ich minúť.

Žijete nad svoje pomery
Míňate viac, než dokážete zarobiť? Hrozí, že sa prepracujete k nebezpečne vysokému dlhu. V dnešnom svete ale určite nebudete žiadnou výnimkou. Opäť platí, že musíte mať rozpočet, aby ste sa ubezpečili, že k vám prichádza viac peňazí, než odchádza. S dostupnosťou "lacných" úverov, je ľahké myslieť si, že si môžete dovoliť viac, než je to v skutočnosti. Nezabúdajte, že najväčšou prekážkou zbohatnutia je žiť, ako by ste boli bohatší, než ste. Podľa prieskumov sa väčšina milionárov nepovažuje za "bohatých." Ak si to o sebe nemyslím, dokážem udržiavať rovnaký životný štýl aj pri vyšších príjmoch, či zhodnotení úspor. Dokážete tak odkladať ešte viac pre vaše krátkodobé a dlhodobé ciele, bez toho, aby stratili niečo z toho, na čo ste zvyknutí.

Nevnímate hodnotu drobných
Drobných v tomto zmysle znamená výdavkov. Zdanlivo bezvýznamné náklady ako sú poplatky za batožinu pri letoch, neskoré platby a následné sankcie, zbytočné poplatky na účtoch, či pri výberoch z bankomatu, to všetko by ste možno mohli radšej pridať k svojim úsporám. Mimoriadne nevýhodné je napríklad siahnuť na dlhodobé úspory dôchodkových fondov, ktoré sú nastavená na určitý časový horizont. Venujte preto pozornosť drobnému písmu a skúste sa vyhnúť zákerným príplatkom, ktoré na nás číhajú n akaždom kroku.

Topíte sa v dlhoch
Opäť platí, že dlh môže byť nebezpečný. Ak neustále kombinujete platenie zloženiek s možnosťami úveru vašej kreditnej karty, nebudete mať nikdy šancu niečo ušetriť. Ale nie všetky dlhy sú zlé. Pôžička na vzdelávanie, alebo na štart vlastného podnikania vám môže pomôcť v kariére a tým zlepšiť príjmový potenciál. Najmä v prostredí s nízkymi úrokovými sadzbami môžu investície skutočne stáť za to. Podľa US trust 39 % milionárov tvrdí, že výpožičky im umožnili lepšie využiť vlastné peniaze. Ak už máte nejaké dlhové problémy, uistite sa, že máte vypracovaný dobrý splátkový kalendár. Jednou zo stratégií je splatiť dlh s najvyššou úrokovou sadzbou ako prvý. Čím skôr sa vám to podarí, tým viac ušetríte na úrokoch. Ďalšie stratégiou je splatiť najmenší dlh ako prvý, čo budete vnímať ako psychologickú podporu, čo vás v ďalšom živote povzbudí. Ak uvažujete o novej pôžičke, uistite sa, že ste pochopili všetky podmienky vrátane úrokovej sadzby a detailov splátok, aby ste sa dokázali rozhodnúť, či sa vám to oplatí.

Zanedbávate svoje zdravie
Musíte pracovať, aby ste zarobili peniaze, a musíte byť zdraví, aby ste mohli ísť do práce. Bohatí to pochopili, až 98 % milionárov vníma svoj dobrý zdravotný stav, ako najdôležitejší osobný majetok. Starajte sa o seba, dokážete to robiť aj celkom lacno. Môžete využiť napríklad voľný vstup na plaváreň či do posilňovne od vášho zamestnávateľa. Ale rôzne služby v rámci preventívnej starostlivosti, ako je meranie krvného tlaku, cukru, či podobné zdravotnícke aktivity. Ale hlavne by ste mali skoncovať so zlými návykmi, ako je fajčenie alebo nadmerné pitie alkoholu, ktoré vás skutočne môžu vyjsť draho.

Nemáte rozpočet
Bez rozpočtu je ľahké stratiť prehľad o tom, či sa už náhodou neprikrývate väčším paplónom, než na aký v skutočnosti máte. Ako dokážete pracovať na svojich finančných cieľoch, ako sú úspory na dovolenku, financovanie alebo kúpa bývania, ak nemáte dobre premyslený plán? Skúste urobiť to čo robí aj väčšina milionárov. Stanovte si rozpočet. Budete mať prehľad o tom, kam vaše peniaze idú a pomôže vám určiť spôsoby, ako ich účinnejšie udržať vo svojom vrecku. Zastrúhajte si ceruzku, pripravte papier a kalkulačku a spíšte svoje príjmy a výdavky. Alebo to skúste moderjnejšie, pomocou digitálnych webových kalkulačiek, či dokonca aplikácií, ktoré .dokážu sledovať vaše výdavky. Aj banka ako vydavateľ vašej platobnej karty má neraz k dispozícii podobné nástroje, ktoré vám pomôžu analyzovať vaše míňanie.

Platíte na daniach priveľa
Potešil vás daňový úrad tým, že vám vrátil preplatky? Tešíte sa tejto dobrej správe? No ale to predsa znamená, že ste požičal vláde peniaze, bez toho, aby ste za to dostali akékoľvek úroky. Skúste predísť tejto situácii a upravte si zrážky čo najpresnejšie. Veď až 65 % milionárov uprednostňuje minimalizáciu daní, pokiaľ ide o investičné rozhodnutia. Stačí sa pozrieť koľko úspešných ľudí bolo ochotných zmeniť svoje trvalé bydlisko do štátu, kde na dianiach zaplatia omnoho menej.

Chýba vám zmysel života
Je to viac o živote ako peniazoch a bohatí ľudia to dobre vedia. Až 94 % milionárov tvrdí, že majú jasný cieľ vo svojom živote. Títo ľudia sú emocionálne zrelí a svoje rozhodovanie prispôsobujú v kontexte toho, čo je pre nich najviac dôležité. Celé náboženstvá a filozofie majú ľuďom pomôcť zistiť, čo by chceli v živote dosiahnuť a kým by chceli byť. Ak ste sa k tomu ešte nedopátrali, mali by ste si uvedomiť, že jasný cieľ môže pomôcť motivácii, aby ste dokázali ušetriť viac. Naozaj, veď 76 % milionárov uznalo, že peniaze im dokážu pomôcť vytvoriť zmenu a splniť si svoje životný cieľ.