Piff svoje tvrdenia opiera o svoj rozsiahly výskum. "Miera narcizmu je u každého jednotlivca úzko spojená s jeho príslušnosťou ku konkrétnej spoločenskej vrstve, " vysvetľuje. "Narcisov možno nájsť predovšetkým vo vyšších spoločenských vrstvách. Stredná a nižšie vrstvy sú narcisov takmer úplne zbavené,"upresňuje.

Na začiatku výskumu bol všetkým účastníkom predložený obrázok rebríka s desiatimi priečkami. Zadanie znelo nasledovne: pozícia každej priečky rebríka reprezentuje kombináciu platového ohodnotenia, vzdelania a spoločenskej prestíže. Zvoľte priečku rebríka, ktorá v týchto kategóriách zodpovedá vašej osobe a symbolicky vyjadruje vaše spoločenské postavenie. Majetní ľudia a tí, ktorých rodičia dosiahli vyššieho vzdelania, volili niektorú z vyšších priečok rebríčka, teda inklinovali k uprednostňovaniu seba samotných pred svojím okolím.

V rámci druhého testu dostali účastníci list papiera so siedmimi sadami štyroch rôzne veľkých kruhov. V každej sade bolo v jednom kruhu napísané "ja" a vo zvyšných troch kruhoch "ostatní ". Zadanie tentoraz znelo : zvoľte jednu konkrétnu sadu, v ktorej kruh označený ako "ja" najviac zodpovedá vášmu spoločenskému postaveniu. Bohatí jedinci sa v najväčšej miere stotožňovali so sériou kruhov, v ktorej bol najväčší zo všetkých ten s označením "ja". To podľa Piffa vypovedá o jednoznačne vyššej miere sebavedomia a tendencii k narcizmu.

V treťom teste boli účastníci požiadaní, aby popísali svoje zamestnanie a vyjadrili sa k výške svojich príjmov. Úlohou dotazníka s týmto zadaním bolo iba odvedenie ich pozornosti. Po jeho vyplnení boli následne všetci vyzvaní, aby sa nechali vyfotografovať, pričom im bolo povedané, že sa môžu ísť upraviť na koniec chodby, kde je umiestnené zrkadlo. Viac ako 60 % účastníkov výskumu šlo svoj vzhľad skutočne skontrolovať, pričom prevažná väčšina mužov a žien z tohto počtu patrila k vyššej spoločenskej vrstve.

V poslednom teste svojho výskumu Piff účastníkov požiadal, aby sa snažili premýšľať o typických prejavoch elitárstva a rovnostárstva. Následne ich poprosil, aby spísali tri výhody a nevýhody, ktoré tieto ideologické princípy prinášajú. Ľudia, ktorí elitárstvo vnímali predovšetkým pozitívne, boli v prevažnej väčšine účastníci s vyššími finančnými príjmami. Tí, ktorých príjmy boli priemerné a podpriemerné, naopak elitárstvo považovali za nespravodlivé a diskriminačné.