V motivačnom liste uveďte, prečo ste práve vy tým najvhodnejším kandidátom. Rátajte totiž s tým, že rovnako ako vy dostali pozvanie aj iní kandidáti, a preto by ste mali byť čo najpresvedčivejší. Po pozvaní na pohovor si so sebou vezmite svoj životopis a motivačný list (aj napriek tomu, že ste ho predtým poslali poštou alebo mailom), pričom sa pred prípadnou nervozitou na samotnom pohovore poistite tým, že ich budete mať pred sebou a občas do nich nahliadnete.

V životopise neuvádzajte nepravdivé informácie, pretože si ich nový zamestnávateľ môže telefonicky overiť. Rovnako je to aj so znalosťou cudzích jazykov. Rátajte s tým, že si to personalista určite overí hneď na pohovore. Skôr ako prídete na stretnutie, použite zrkadlo alebo poproste svojho rodinného príslušníka, aby s vami simuloval pohovor, pričom bude klásť aj nepredvídateľné otázky. Naučíte sa tak lepšie reagovať.

Zistite si čo najviac o pracovnej pozícii, aby ste vedeli reagovať na otázku, prečo ste práve vy tým najlepším kandidátom. Na pohovor príďte aspoň 15 minút pred určenou dobou stretnutia. Samozrejmosťou je upravený vzhľad a slušné oblečenie. Nepodceňujte reč tela, preto počas rozhovoru seďte pokojne. Nevyložte si celé ruky na stôl, maximálne sa opierajte o lakte. Seďte rovno, prípadne v miernom predklone, ktorý napovedá o vašom záujme o miesto. Všímajte si prostredie.

Nezabudnite na to, že stačí 5 až 7 sekúnd, kedy si o vás druhá strana spraví prvý dojem, na ktorom záleží. (Nepodceňujte ani recepčnú, ktorá môže neskôr informovať vedenie o vašom správaní pred stretnutím.) Nezabudnite si vypnúť mobilný telefón. Na recepcii netelefonujte ani pred, ani po ukončení pohovoru. Pokiaľ na to zabudnete a zazvoní vám, vypnite ho a ospravedlňte sa. Pri rozhovore nebuďte prekvapení, ak do miestnosti nevstúpi len jeden človek, ale viacerí zástupcovia firmy. Nevystupujte preľaknuto, odpovedajte s rozvahou a plynule. Nepôsobte zaliečavo ani príliš sebavedome. Chybou nie je ani spomenutie malého neúspechu v minulom zamestnaní.

Pri prerokúvaní platu čakajte otázku, aký plat si predstavujete. Vami vyslovená čiastka by mala byť konkrétna, nie príliš nadsadená, aby ste sa nevyradili už v prvom kole. Prílišná skromnosť tiež nie je namieste, pretože by ste ju neskôr mohli oľutovať, respektíve by hovorila o tom, že si neveríte.
Súčasťou otázok bude určite aj vaša flexibilita či schopnosť zapadnúť do kolektívu. Majte teda jasno v tom, koľko času chcete venovať práci aj vo vašom voľnom čase a či na to máte priestor. Nesľubujte nič, čo nemôžete splniť.

Pokiaľ pracujete aj v inom zamestnaní, alebo ste živnostníkom, informujte o tom potenciálneho zamestnávateľa, aby sa táto činnosť nezhodovala s pracovnou náplňou, ktorú by ste vykonávali vo firme, do ktorej sa hlásite. Vyhnete sa tak konfliktu záujmov a zbytočným nepríjemnostiam, prípadne okamžitej výpovedi.