Možnosť učiť sa zadarmo od najväčších „machrov“ v odbore zaujala ako šanca vidieť Messiho za pár eur v zápase Ligy majstrov na bratislavských Pasienkoch. Médiá prinášali veľkolepé vízie nového sveta, v ktorom budú mať všetci bezplatný prístup k špičkovému vzdelaniu a vďaka tomu sa bude ľudstvo meniť k lepšiemu. Budúcnosť nikdy nevyzerala ružovejšie. Dnes je na stránkach novín či na internetových fórach o online vzdelávaní takmer hrobové ticho.

Rok online vzdelávania
Nič pritom nenasvedčovalo, že záujem utíchne. Na trhu sa etablovali veľkí hráči. Najväčší poskytovatelia kurzov – duo Coursera a edX napojené na americké univerzity obsadili polovicu trhu. Zaregistrovali pritom takmer desať miliónov záujemcov o štúdium: španielsky hovoriaca MiriadaX dosiahla milión zapísaných študentov. Na rozbehnutý vlak naskočili desiatky univerzít z prvej stovky najlepších škôl sveta. Počet ponúkaných kurzov stúpol od leta 2012 za dva roky z 32 na 2 400. Len do portálu Coursera naliali rizikoví investori bezmála 90 miliónov dolárov. „Najvyššie úroky prináša investícia do vedomostí.“
 Vedec a diplomat Benjamin Franklin

Prevrat neprišiel
V roku 2014 začali šéfovia MOOC poskytovateľov zjemňovať výroky o revolučnosti novej platformy a slová o zániku kamenných univerzít. Dva roky zbierania a vyhodnocovania dát o návštevníkoch online kurzov odhalili zaujímavé fakty. Len jeden z desiatich zapísaných študentov absolvoval celý kurz, zvyšní deviati postupne odpadli. Drvivú väčšinu uchádzačov tvorili ľudia s titulmi, ktorí neriešili získanie kvalifikácie pre vstup na trh práce, ale priebežné vzdelávanie sa vo svojom odbore. Médiá pochopili, že prevrat sa odkladá. Ružová farba budúcnosti vybledla. A rektorom tradičných univerzít sa vrátila do tvárí.

Evolúcia beží
Revolúcia vo vzdelávaní neprišla, no evolúcia rýchlo pokračuje. Tento rok kúpila sociálna sieť Linked¬In s 350 miliónmi používateľov edukačný portál Lynda.com za 1,5 miliardy dolárov, čo je štvrtá najväčšia transakcia v histórii sociálnych médií. Portál obsahuje spoplatnené video lekcie z rôznych oblastí od rečníckeho kurzu po dátovú analýzu v Exceli. Prestížny ekonomický týždenník Economist nedávno spustil vzdelávaciu platformu Learning.ly, na ktorej môžu kvalifikovaní odborníci ponúkať svoje vzdelávacie kurzy za poplatok. Na Slovensku v decembri spustila firma Pay Solutions vzdelávaciu platformu Pyjamas Academy, ktorá tiež na internete spája záujemcov a poskytovateľov vedomostí a ponúka im platformu na platené online konverzácie švédčiny či lekcie fotografovania.
 2016
: Na Slovensku sa začnú rozširovať digitálne vzdelávacie platformy

Dopyt bude stúpať
Internetové technológie pokračujú v pretváraní sveta aj v oblasti vzdelávania. Slovensko nebude výnimkou. Dopyt po novej forme učenia bude stúpať. Svet sa mení čoraz rýchlejšie a klasické vzdelávacie inštitúcie nestíhajú pokrývať desiatky nových špecializácií. Kto chce študovať machine learning, umelú inteligenciu, programovanie v jazykoch Python alebo Ruby, vývoj 2D hier pre mobily alebo aplikácií pre „jablkový“ iOS, na slovenských školách sa o týchto veciach dozvie sotva základy. Na samostatný program môže vďaka niekoľko rokov dlhom čase akreditácie nových študijných programov rovno zabudnúť. V čase ich spustenia bude svet opäť ďalej. A školy si v novom svete budú musieť nájsť svoje miesto.

Nové technológie vniesli do stáročia nemenného spôsobu výučby čerstvý vietor a zdalo sa, že online vzdelávanie, tzv. MOOC – massive open online courses – pošle univerzity na smetisko dejín, podobne ako bonpari vytlačili hašlerky. Na prvé kurzy profesorov top univerzít sveta chicagského MIT či kalifornského Stanfordu poslalo prihlášku takmer dvestotisíc študentov. Možnosť učiť sa zadarmo od najväčších „machrov“ v odbore zaujala ako šanca vidieť Messiho za pár eur v zápase Ligy majstrov na bratislavských Pasienkoch. Médiá prinášali veľkolepé vízie nového sveta, v ktorom budú mať všetci bezplatný prístup k špičkovému vzdelaniu a vďaka tomu sa bude ľudstvo meniť k lepšiemu. Budúcnosť nikdy nevyzerala ružovejšie. Dnes je na stránkach novín či na internetových fórach o online vzdelávaní takmer hrobové ticho.

Rok online vzdelávania

Nič pritom nenasvedčovalo, že záujem utíchne. Na trhu sa etablovali veľkí hráči. Najväčší poskytovatelia kurzov – duo Coursera a edX napojené na americké univerzity obsadili polovicu trhu. Zaregistrovali pritom takmer desať miliónov záujemcov o štúdium: španielsky hovoriaca MiriadaX dosiahla milión zapísaných študentov. Na rozbehnutý vlak naskočili desiatky univerzít z prvej stovky najlepších škôl sveta. Počet ponúkaných kurzov stúpol od leta 2012 za dva roky z 32 na 2 400. Len do portálu Coursera naliali rizikoví investori bezmála 90 miliónov dolárov. „Najvyššie úroky prináša investícia do vedomostí.“
 Vedec a diplomat Benjamin Franklin

Prevrat neprišiel. V roku 2014 začali šéfovia MOOC poskytovateľov zjemňovať výroky o revolučnosti novej platformy a slová o zániku kamenných univerzít. Dva roky zbierania a vyhodnocovania dát o návštevníkoch online kurzov odhalili zaujímavé fakty. Len jeden z desiatich zapísaných študentov absolvoval celý kurz, zvyšní deviati postupne odpadli. Drvivú väčšinu uchádzačov tvorili ľudia s titulmi, ktorí neriešili získanie kvalifikácie pre vstup na trh práce, ale priebežné vzdelávanie sa vo svojom odbore. Médiá pochopili, že prevrat sa odkladá. Ružová farba budúcnosti vybledla. A rektorom tradičných univerzít sa vrátila do tvárí.

Evolúcia beží

Revolúcia vo vzdelávaní neprišla, no evolúcia rýchlo pokračuje. Tento rok kúpila sociálna sieť Linked­In s 350 miliónmi používateľov edukačný portál Lynda.com za 1,5 miliardy dolárov, čo je štvrtá najväčšia transakcia v histórii sociálnych médií. Portál obsahuje spoplatnené video lekcie z rôznych oblastí od rečníckeho kurzu po dátovú analýzu v Exceli. Prestížny ekonomický týždenník Economist nedávno spustil vzdelávaciu platformu Learning.ly, na ktorej môžu kvalifikovaní odborníci ponúkať svoje vzdelávacie kurzy za poplatok. Na Slovensku v decembri spustila firma Pay Solutions vzdelávaciu platformu Pyjamas Academy, ktorá tiež na internete spája záujemcov a poskytovateľov vedomostí a ponúka im platformu na platené online konverzácie švédčiny či lekcie fotografovania.

Na Slovensku sa začnú rozširovať digitálne vzdelávacie platformy. Dopyt bude stúpať. Internetové technológie pokračujú v pretváraní sveta aj v oblasti vzdelávania. Slovensko nebude výnimkou. Dopyt po novej forme učenia bude stúpať. Svet sa mení čoraz rýchlejšie a klasické vzdelávacie inštitúcie nestíhajú pokrývať desiatky nových špecializácií. Kto chce študovať machine learning, umelú inteligenciu, programovanie v jazykoch Python alebo Ruby, vývoj 2D hier pre mobily alebo aplikácií pre „jablkový“ iOS, na slovenských školách sa o týchto veciach dozvie sotva základy. Na samostatný program môže vďaka niekoľko rokov dlhom čase akreditácie nových študijných programov rovno zabudnúť. V čase ich spustenia bude svet opäť ďalej. A školy si v novom svete budú musieť nájsť svoje miesto.