1.Správajte sa tak, akoby ste boli na pracovnom pohovore

Väčšina zamestnancov má dojednanú trojmesačnú skúšobnú dobu, pokiaľ sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Počas týchto dní je na vás, aby ste dokazovali svoje pracovné kvality, tak ako ste ich dokázali prezentovať na pracovnom pohovore. Je vynikajúce, že vás firma najala a preto jej aj počas skúšobnej doby musíte ukázať, že spravili dobrý krok. Na vás je, aby ste dokázali, že ste vhodný človek na danú pracovnú pozíciu.

2.Pozerajte sa na svojho nadriadeného ako na človeka, ktorý vám pomáha a nie na človeka, čo vám káže, čo máte robiť

Teoreticky sa môže stať, že za vami príde nadriadený a požiada vás o prácu, ktorú máte vykonať. Prakticky však ide o prácu, na ktorú vás nenajali. Pozerajte sa na túto udalosť z druhého uhľa pohľadu. Vy pomôžete svojmu nadriadenému dosiahnuť jeho cieľ malými úlohami a on si vás bude viac ceniť.

3.Budujte vzťahy založené na výkone a nie na konverzácii

Práca neustále podnecuje práca, ale nie konverzácia. Buďte v novej práci priateľskí a milí, ale nezabúdajte na to, že najlepšie pracovné vzťahy sú založené na rešpekte a dôvere. Tieto dva aspekty sú zas založené na činnosti a výkonnosti a nielen na slovách. Pracovným výkonom dávate o vás vedieť vo svojom okolí. Je to vaša práca, ktorá za vás „rozpráva“.

4.Vložte sa do novej práce naplno

Nemusíte mať všetky potrebné zručnosti a vedomosti na vykonávanie novej práce. Ani všetky potrebné kontakty a konexie. Všetky vaše nedostatky zatienite, ak sa do práce pustíte s chuťou a plným nasadením. Omnoho viac sa cení snaha. Ak chce človek na sebe pracovať, pracuje na sebe a neustále sa zlepšuje.

5.Majte svoje pracovné vzory

Prvé dni v práci sledujte pracovnú morálku vašich kolegov, ich zvyky a správanie. Staňte sa najprv pozorovateľom v novom prostredí. Možno zistíte, že budovanie vzťahov je dôležitejšie ako samotný predaj. Možno flexibilita je dôležitejšia než pracovný postup. To všetko sa dozviete, ak budete pracovať s otvorenými očami. Je dobré mať v práci mentora - človeka, ktorý vám v prípade pracovných otázok dokáže pomôcť. Môže ísť o služobne staršieho človeka, pričom vekovo môže byť aj mladší.

6.Myslite o tri kroky dopredu

Hovorí sa, že dobrí šachisti myslia o tri ťahy dopredu. Vo vašej novej práci to znamená, že váš aktuálny pohyb vytvára základ pre vaše budúce fungovanie. Premýšľajte aj nad tým, čo sa môžete v novej práci naučiť, ako sa môžete zviditeľniť, aké vzťahy si môžete vytvoriť, čo vám prinesie práca na konkrétnom projekte alebo čiastkové plnenie úloh. Každá z čiastkových úloh vám určite ponúknu sériu viacerých možností. Vašou úlohou je držať sa svojho cieľa.

7.Nájdite spôsob ako vyniknúť

Každý jeden zamestnanec je výnimoční. Každý disponuje špeciálnymi schopnosťami, ktoré ho robia zaujímavým. V spoločnostiach nájdete ľudí, ktorí sú veľmi inteligentní, majú pozoruhodné tvorivé schopnosti alebo sú úspešní. Preto aj vy nájdite spôsob, ako dokážete vyniknúť. Máte viaceré možností, ako vyniknúť. Známym sa môžete stať pre splnenie konkrétnej úlohy alebo to môžu to byť maličkosti. Stačí, ak budete mať vždy prvý odovzdaný projekt alebo ukončenú úlohu, alebo budete medzi prvými, ktorí ochotne pomôžu kolegom pri riešení pracovnej úlohy. Porozmýšľajte aj nad svojim poslaním vo firme.

8.Vytvorte si vlastný projekt

Očakáva sa, že ak je zamestnanec priradený k práci na projekte, privedie ho do úspešného konca. Ak však začne zamestnanec pracovať na vlastnom projekte, ide o výnimočného človeka. Kľúčom k úspechu je prevziať na seba zodpovednosť pri novom projekte a zároveň odviesť menšie riziko od ostatných kolegov, ktorí na projekte pracujú. Problémom ľudí, ktorí sa nechcú angažovať nad rámec svojich schopností v spoločnostiach je ten, že sa boja, ak preukážu výnimočnú schopnosť, ich práca bude zneužívaná. Manažér so správnymi hodnotami však nezneužije situáciu a využije potenciál jedinca.

9.Nájdite si ľudí, ktorým môžete pomôcť

Pri niektorých pracovných pozíciách sa môže stať, že pri nástupe do práce sa nemá nový zamestnanec čoho „chytiť“ a čaká, pokiaľ mu niekto pridelí pracovnú úlohu. Takýto prípad sa stáva hlavne mladým ľuďom, ktorí nemajú naučené pracovné návyky. Možností je však viacero, stačí sa na pracovnom stretnutí prihlásiť alebo osloviť kolegu, či nepotrebuje pomôcť s pracovnými aktivitami.

10.Nikdy nezabudnite prečo vás prijali

Nikdy nezabudnite na dôvod, prečo vás prijali do zamestnania, hlavne ak si chcete budovať kariéru. To je hlavným motívom, všetko by však malo byť podriadené cieľom a poslaniu spoločnosti. Najlepší je variant, ak sú vaše ciele totožné s cieľom spoločnosti. Ak áno, máte zaručené spoločné víťazstvo.